SZKOLENIE AFF

Co to jest AFF?
AFF czyli accelerated freefall to zdecydowanie najlepsza i najszybsza droga do samodzielnego bezpiecznego skakania. Jest to nowoczesne szkolenie spadochronowe pozwalające nabyć wszystkie podstawowe umiejętności potrzebne do wykonywania samodzielnych skoków ze spadochronem szybującym z wysokości 4000 metrów.

AFF jest szkoleniem zarówno dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę ze spadochroniarstwem, jak i dla tych, którzy chcą „spróbować”, a nie chcą skakać w tandemie. Nawiasem mówiąc, w większości przypadków ci drudzy kończą podobnie, jak ci pierwsi.

aff1_s
aff3_s

Jak wygląda i jak długo trwa szkolenie?
Szkolenie rozpoczyna część teoretyczna czyli tematy takie jak: min. budowa spadochronu, technika skoku, sytuacje awaryjne, manewrowanie otwartym spadochronem. Kolejna część jest już bardziej praktyczna i obejmuje ćwiczenia naziemne: nauka prawidłowej sylwetki, otwarcie spadochronu….. Pierwsze skoki są zawsze z dwoma instruktorami, kolejne (aż do końca kursu) już tylko z jednym. W miarę postępów w szkoleniu student AFF uczy się nowych, coraz bardziej zaawansowanych umiejętności: kontroli wysokości, samodzielnego otwarcia spadochronu (już od pierwszego skoku), potem przychodzi czas na naukę obrotów i przemieszczania się i samodzielnego wyjścia z samolotu. Każdy kolejny skok jest przygotowywany, nagrywany na video, a potem omawiany. Wreszcie całość wieńczy tzw. skok egzaminacyjny, w którym sprawdzane są wszystkie umiejętności nabyte na kursie. I tak otwierają się drzwi do samodzielności!!! I… ahoj przygodo!

Mimo, że myśl o samodzielnym wyjściu z samolotu czy wykonywaniu jakiś innych dziwnych ewolucji w powietrzu wydaje się totalną abstrakcją osobie, która nigdy wcześniej nie skakała, szkolenie AFF jest prostym kursem. Naprawdę nie trzeba być komandosem ani supermanem, żeby taki kurs ukończyć. Wystarczą dobre chęci i konsekwencja w treningach naziemnych, a postępy widać „skokowo”. Średnia ilość skoków na kursie to 7-9 (zależy od postępów w szkoleniu), a czas trwania to z reguły 2-3 weekendy lub 1 długi termin

Jak zacząć?
Zacząć należy od zgłoszenia na kurs. Można wysłać e-mail lub zadzwonić do jednego z instruktorów. Szkolenie zaczyna się od zajęć teoretycznych w ilości 8 godzin i ćwiczeń naziemnych. Po kursie teoretycznym już na następny dzień można wykonać pierwszy skok! Cały sprzęt potrzebny do skoków (spadochrony, kombinezony, kaski, itp.) jest na miejscu i użytkowanie go jest w cenie kursu. Jedyne, co trzeba ze sobą zabrać jadąc na lotnisko to wygodne sportowe buty, ew. ciepłą bluzę w chłodny dzień, dobre chęci, no i gotowość na wspaniałą przygodę i dobrą zabawę!
Nie ma obowiązku wykonywania badań lekarskich przed kursem AFF

Co dalej?
Ukończenie kursu AFF to dopiero początek. Samodzielny skoczek może doskonalić i nabywać nowe umiejętności w różnych dyscyplinach: RW, freefly, skoki w dużych formacjach, itp. – możliwości jest naprawdę wiele. Każdy też może w spadochroniarstwie znaleźć coś dla siebie – dobrą zabawę, odskocznię (dosłownie i w przenośni) od codzienności, sposób na „sprawdzenie się”, realizację marzeń czy nawet sposób na życie. Niezależnie od tego, czym są dla każdego skoki spadochronowe – na pewno warto, bo skok z zupełnie sprawnego samolotu to wrażenia i emocje oraz zapierające dech widoki, których nie da się doświadczyć w żaden inny sposób!